V těhotenství může u ženy dojít k různým komplikacím. Preeklampsie je nemoc placenty. Co je preeklampsie a jaké jsou důvody jejího vzniku?

Stručně o preeklampsii

Preeklampsie je nemocí placenty. Proto se také týká jen těhotných žen. Projevuje se zvýšeným krevním tlakem a bílkovinou v moči. Žena může onemocnění rozpoznat podle určitých příznaků. Jsou jimi únava, bolest hlavy, bolest břicha, pocit na zvracení, ale i bezvědomí.

Preeklampsie je nebezpečná, protože hrozí změny v placentě, které ohrožují plod. Proto jsou nutné pravidelné gynekologické prohlídky, aby případné onemocnění bylo včas odhalené.

Léčba preeklampsie spočívá především v kompenzování zvýšeného krevního tlaku léky, jež lze užívat i v těhotenství.

Preeklampsie může mít lehkou či těžší formu. U lehčí jsou nutné pouze pravidelné kontroly na gynekologii. U těžší formy je těhotná žena hospitalizovaná a léčená, ale také může dojít až k předčasnému ukončení těhotenství.

Proč vzniká preeklampsie

U preeklampsie nejsou přesné důvody vzniku známé, ale přesto jsou rizikové faktory, které přispívají k jejímu vzniku. Patří mezi ně především:

  • věk: Více jsou ohrožené ženy do dvaceti let či naopak ženy starší 35 let.
  • počet těhotenství: Hrozí spíše ženám prožívající první těhotenství. Více jsou také ohrožené ženy čekající vícerčata.
  • hmotnost: Riziková je nadváha či obezita.
  • zdravotní stav: Větší riziko vzniku preeklampsie mají ženy trpící cukrovkou, vysokým krevním tlakem, poruchou funkce ledvin atd.
  • genetické predispozice: Pravděpodobnější je u žen mající matku či sestru, jež trpěla preeklampsií.
  • další rizikové faktory: Patří mezi ně preeklampsie v předchozím těhotenství, avitaminóza atd.