Jak vaše prsty reagují na zimu? Někomu poměrně rychle zbělají, až zmodrají. Všimli jste si, že je tomu tak i u vás? Jsou vaše prsty na modrání náchylnější než u jiných lidí? Co to znamená a jde o nebezpečný stav?

Obecně o cyanóze

Cyanóza znamená namodralé zabarvení kůže a sliznic. Netýká se to tedy jen prstů u rukou. Zmodrání je způsobené zvýšenou koncentrací redukovaného hemoglobinu v krvi. Je v ní nedostatek kyslíku. Nejvíce se projevuje na ušních lalůčcích, na nehtovém lůžku atd.

Její příčiny jsou různé. Kromě chladu to může být hypoglykémie, šok organismu, otrava krve, plicní hyperventilace, pobyt ve vysokých nadmořských výškách, srdeční selhání, rozedma plic atd.

Raynaudovo syndrom jako příčina modrání prstů u rukou

Chladové bělání prstů na rukou je typické pro Raynaudovu chorobu, která častěji postihuje ženy. V první fází dojde v chladu ke konstrikci drobný tepének na rukou a prsty zbělají a mohou začít bolet. Ve druhé fázi vzniká cyanóza, což znamená, že prsty modrají. Poté nastupuje červenání prstů. Někdy dochází až k odumírání tkání.

Raynaudova chroba může být primární (obvykle bývají její projevy mírnější), ale také bývá Raynaudův syndrom příznakem jiné choroby. Proto je nutné tento stav nepodceňovat a vyhledat lékaře. Na vině může být některá autoimunitní nemoc, u níž dochází k poškozování cévních stěn.

Další příčinou Raynaudova syndromu je utlačování podklíčkové tepny. K němu může dojít kvůli nádoru či jinému útvaru.

Pokud jde o sekundární potíž, je nutné léčit příčinu. U Raynaudovy nemoci jako primární příčině je důležité zaměřit se, aby prsty nebělaly, tj. zajistit je proti chladu. Pacientům se rovněž doporučuje nekouřit.