Bolavé a praskající koutky nejsou ničím příjemným. Trpíte jimi? Říkáte si, co je může způsobovat a jak se jejich zbavit? Přibližme si bolavé koutky a jejich příčiny.

Bolavé koutky a jejich příčiny

Bolavé koutky jsou způsobené malými trhlinkami, které vznikají v ústních koutcích. Kromě bolesti jsou koutky často zarudlé a při jejich opětovném prasknutí dochází ke krvácení. Mohou také hnisat a nevypadají hezky, což trápí především ženy.

Z konkrétních příčin bolavých koutků si uveďme:

  • nevyváženou výživu: Tato příčina stojí za bolestí koutků nejčastěji. Lidem chybí vitamíny a minerály. Praskání koutku způsobuje především nedostatek železa, nedostatek zinku a vitamínů ze skupiny B. Náchylnější jsou na důsledky nevyvážené stravy staří lidé či lidé s narušenou imunitou, ale i ti, kteří mají problémy se vstřebáváním vitamínů a minerálů. Sem mohou patřit pacienti s ulcerózní kolitidou, Crohnovo nemocí, celiakií či některými druhy anémie.
  • nepříznivé počasí: Rty i koutky praskají při nepříznivém počasí. Celkově na naši pleť nepůsobí dobře vítr, mráz či nadměrný sluneční svit. Vhodnou prevencí je používání balzámů na rty. Vybírejte je s ohledem na to, jestli ho chcete jako prevenci před zimním či letním počasím.
  • příznak jiné nemoci: Praskání koutků se objevuje u některých nemocí. Patří mezi ně cukrovka a příčinou může být i kvasinková infekce úst. Ta se léčí antimykotickou mastí.

Co dělat s bolestivými koutky?

Chcete se zbavit bolestivých koutků? Nejdříve je nutné znát příčinu. Začněte tím, že si zajistíte správnou výživu, která bude bohatá na vitamíny. Ovšem, jak jsme si uvedli výše, příčin je více. Tušíte-li, že váš problém nemusí být způsobený jen nedostatkem vitamínů, zajděte si k lékaři. Provede vám výtěr, případně další vyšetření nasadí vám vhodnou léčbu.