Problémy s otěhotněním má mnoho párů. Příčiny jsou různé. Také se vám nedaří otěhotnět? Kde hledat příčinu?

Problémy s otěhotněním

Ženy nikdy předem nemohou vědět, po jaké době se jim podaří otěhotnět. Některé otěhotní hned, jiným to nějakou dobu trvá. Pokud se páry intenzivně snaží o potomka více než rok, je vhodné poradit se s gynekologem o hledání možné příčiny obtíží. V případě, že se dále nedaří, jsou páry odeslány do centra asistované reprodukce.

Příčiny problémů s otěhotněním

Příčin problémů s otěhotněním je hodně. Potíže mohou být na straně muže i ženy. Uveďme si některé z obou skupin:

U žen:

  • potíže s vejcovody: Často jde o poruchy průchodnosti vejcovody na základě hloubkového pánevního zánětu či chronických zánětlivých změn v břišní dutině. Odhalování průchodnosti se zjišťuje laparoskopicky.
  • endometrióza: Jde o chorobu, která se projevuje nálezem dělozní sliznice mimo děložní dutinu. Může být lokalizovaná kdekoliv v břišní dutině. Projevuje se často křečovitými a silnými bolestmi břicha v podbřišku při menstruaci. Pro endometriózu jsou také typické srůsty v dutině břišní.
  • syndrom polycystických vaječníků: Je pro něj charakteristická porucha menstruačního cyklu ve smyslu nepravidelné a opožděné menstruace. Nedochází při něm k vývoji zralého a oplození schopného vajíčka. Pacientky mají vyšší hladinu adrogenů v krvi a často trpí nadváhou.
  • imunologické potíže: Problém spočívá v tom, že tělo ženy nepřímá spermie muže. Místo toho proti nim tvoří protilátky a tím se znemožňuje pohyb spermií.  Označujeme to jako inkompatibilitu partnerů.
  • psychogenní potíže: Příčinou neplodnosti může být i přílišné snažení a stres, smutek a deprese z toho, že se nedaří.

U mužů:

  • potíže s erekcí: Mohou být různé. Rozlišujeme vaskulární potíže (se zásobením krví topořivých tělísek v penisu), neurogenní (porucha nervového systému) a psychickou (stres atd).
  • porucha tvorby spermií: Příčiny jsou rozmanité, např. systémové onemocnění, toxické látky, poruchy v produkci testosteronu atd.