Afty jsou svou velikostí malé, ale co do následků velké vřídky. Pokud se objeví, mohou i velmi intenzivně bolet, což dokáže velmi znepříjemnit život. V tomto článku se dozvíte nejen to, jak afty vznikají. Podíváme se také na důvody jejich vzniku, na způsob léčby a také na prevenci.

Proč a jak afty vznikají?

Afty jsou malé vřídky bílé barvy, které se objevují v ústní dutině. Zajímavé je, že nejvíce ohroženi jsou mladí lidé, cca do třiceti let. V pozdějším věku se už objevují méně často. Více se také objevují u žen a u dětí. I když je lékařská věda hodně pokročilá, dosud lékaři neodhalili přesnou příčinu vzniku aftů. Jejich výskyt je ale nejvíce připisován oslabené nebo poškozené imunitě. U žen se někdy afty objevují před menstruací. Někdy mohou být také následkem vypjatých stresových situací. Afty v ústech také často trpí osoby, které mají rovnátka či používají zubní protézy, které mohou způsobit drobné oděrky v ústní dutině, čímž se zvyšuje riziko zánětu.

Jak se léčí?

Nebezpečí aftů je, že může vzniknout třeba jen jeden, ale může se jich objevit také i velké množství najednou. V tomto případě se jedná o velký problém, protože se může stát, že postižená osoba nebude kvůli výskytu aftů schopna jíst ani pít. Léčbu aftů je třeba zahájit okamžitě. Léčbu si můžete nasadit sami doma. Pokud máte ale aftů více a hodně vás bolí, je třeba navštívit lékaře. Na afty může zabrat fialová dezinfekční vodička tzv. „genciánka“. Dalším, co pomáhá na afty, jsou speciální gely nebo ústní vody. Nechte si poradit v lékárně. Léčba aftů trvá zpravidla maximálně 3 týdny. Pokud afty nemizí, je třeba se o léčbě poradit s lékařem.

Jak se bránit?

Důležité je, abyste udržovali čistou ústní dutinu. Jako prevence mohou pomáhat pravidelné výplachy ústní vodou, nebo třeba heřmánkem. Je důležité také mít silný imunitní systém.