Záděry se mohou jevit jako drobný problém, ale i tak dokážou potrápit, navíc vypadají nepěkně. Proč se dělají a co s nimi?

O záděrách

Záděry představují drobné ranky (jde o odumřelou kůži), které se vyskytují v okolí nehtu. Také se s nimi můžete setkat pod pojmem zatržená kůže.

Záděry jsou nepříjemné, bolestivé a mnohdy se objevují opakovaně a dotyčný se jich obtížně zbavuje.

Léčba záděr spočívá v jejich odstřihnutí, nejlépe co nejdříve po jejich vytvoření (aby se dále nerozšiřovala). Střihejte je vždy ostrými a čistými nůžkami. Pokud záděra krvácí, vydezinfikujte ji.

Vhodné je také změkčit ruce v teplé lázni a někdo doporučuje zatlačovat přerostlou kůži. Záděry rozhodně neokusujte ani kůži neodtrhujte. Mohli byste si způsobit větší zranění.

Trpíte-li na záděry, zaměřte se na jejich lepší prevenci. Ta spočívá v pečlivé péči o nehty a o ruce celkově.

Nezapomínejte ani na vitamíny a minerály ve vašem jídelníčku (především na vitamíny A, E, D a K a z minerálů to je vápník a železo) a hydrataci pokožky rukou mastmi či olejíčky.

Příčiny záděr

Záděry mohou mít různé příčiny. Obecně nejde o nic výjimečného, což je dáno tím, že kůže v okolí nehtů je jemná, náchylná k poranění i vysušení. Způsobíte si ji snadno při kancelářské práci, práci s vodou a saponátem, práci v kuchyni i mnohých dalších aktivitách. U někoho se tvoří záděry snadněji, jiní na ně tolik netrpí. Dalšími „mechanickými“ příčinami je například špatně provedená manikúra, okusování nehtů atd. Náchylnější na vznik záděr jsou také slabé nehty a vysušování kůže rukou (v rámci různých činností).