Někomu se mastí vlasy více, někomu méně. Zamýšleli jste se někdy nad tím, proč se vlasy vůbec mastí?

Jak pečovat o mastné vlasy

Maštění vlasů je dáno mazovými žlázami, které jsou napojené na vlasový folikul, což je tkáň, z níž vlas vyrůstá.

Je tedy normální, že se nám vlasy mastí. Ovšem někomu více. Zvýšená produkce mazu může mít různé důvody. Často jde o nějaký hormonální výkyv. Ty jsou běžné v pubertě, u žen při menstruaci, v těhotenství, klimakteriu a při užívání hormonální antikoncepci. K zvýšené tvorbě mazu přispívá také špatný životní styl a na vině může být používání nevhodných přípravků (šampony a další vlasová kosmetika), nadměrné česaní vlasů atd. Někdy je problém s mastnými vlasy geneticky podmíněný. V tom případě se s ním hůře bojuje.

Při péči o mastné vlasy nepodceňujte výběr správného šamponu. Existuje speciální vlasová kosmetika. Mastné vlasy je třeba mýt častěji, a proto vybírejte šampony, které se hodí nejlépe na každodenní použití.  Ženy, kterým se více mastí vlasy, by neměly používat kondicionéry a pokud ano, tak pouze na část vlasů, které jsou dále od pokožky hlavy.

Důležitý je celkově šetrný přístup. Vlasy myjte šetrně, neoplachujte je horkou vodou a šetrní buďte i při sušení vlasů horkým vzduchem. Ze stejného důvodu je nevhodné i nadměrné používání žehliček a kulem na vlasy.

Jiné problémy s vlasy

Ovšem ani mnoho z těch, kterým se vlasy nemastí ve zvýšené míře, nemají bezproblémové vlasy. Problémů s nimi může být více. Někdo má lupy, jiné trápí jemné vlasy, další mají lámavé či nezdravě vypadající vlasy. Zkrátka zdravé a krásné vlasy nejsou samozřejmostí. V mnohých ohledech nám může pomoci kosmetika. Ovšem je třeba znát příčinu problémů s vlasy a někomu není jejich kvalita zkrátka daná do vínku.