I když možná neumíte přesně odborně popsat, co je tuková bulka, pravděpodobně víte, že něco takového se může na lidském těle objevit, a to na různých místech. Zamýšleli jste se někdy nad tím, proč se tvoří tukové bulky?

Co je tuková bulka

Tuková bulka (neboli lipom) představuje nezhoubný nádor, který je tvořen tukem. Pokud si však člověk bulku nahmatá, vždy by se měl nechat vyšetřit, aby bylo skutečně možné riziko zhoubného útvaru vyvrátit.

Tukové buňky jsou ostře ohraničené a mohou být různě velké. V některých případech se vyskytují lipomy mnohočetně.

Lipom se často odstraňuje chirurgicky. Není to náročný úkon a není třeba ani hospitalizace pacienta. Při jeho odstraňování se nařízne kůže a lipom se vyjme. Zákrok je prováděn s lokální anestezií.

Lipomy zpravidla nebolí, jen pokud jsou velké, mohou utlačovat některé nervy či jiné struktury a pak mohou bolest způsobovat. Projevují se brněním, poruchami citlivosti atd.

Bolestivý také bývá angiolipom, což je typ lipomu, který je bohatě zásoben cévami.

Tvorba tukových bulek

Tukové bulky nejsou ničím neobvyklým. Obvykle jsou způsobené poruchou růstu tukových buněk.  Příčinou může být také nedostatek lecitinu či jiného minerálu. Větší výskyt tukových bulek je pozorován u obézních pacientů.

Jako prevence lipomů se uvádí úprava jídelníčku a vyhýbání se živočišným tukům, ale i dalšími potravinám. Doporučuje se také detoxikace organismu a dostatečný pitný režim.

Na druhou stranu zdravý jídelníček není samospásný. Někdo je zkrátka více náchylný na tvorbu lipomů, někdo méně.