Příčin krvácení z nosu může být hned několik. Ve většině případů se jedná o banalitu, je ale nutné si uvědomit, že krvácení může být i příznakem vážného zdravotního problému. Nelze ho tedy v žádném případě podceňovat. V tomto článku se zaměříme na hlavní příčiny a představíme i rizika, na která může krvácení z nosu poukazovat.

Hlavní nezávažné příčiny krvácení z nosu

Nejčastěji dochází ke krvácení z nosu následkem poranění nosní přepážky. Někdy stačí i menší úder do nosu a problém je na světě. Velmi časté je krvácení způsobené podrážděním nosní sliznice. V ní se nachází jemné žilky, které prasknout a dojde ke krvácení. Často je to například při rýmě. Má-li krvácení takto zjevnou příčinu, není třeba mít obavy. Krvácení je mírné a většinou i rychle ustane. Příčinou může být i nadměrné vysušení nosní sliznice.

Když je to problém

Příčiny krvácení mohou být ale mnohem vážnější. Krvácení může být doprovodným projevem vysokého krevního tlaku. V tomto případě je většinou samovolné a dlouhotrvající. Pokud se opakuje, je třeba problém řešit s lékařem. Krvácení může také poukazovat na silný zánět nosohltanu. Může být dokonce i projevem nádoru, což je velice nebezpečné. Rada pro vás tedy zní – pokud se krvácení z nosu objevuje spontánně a bez zjevné příčiny, vždy vyhledejte lékařskou pomoc a nechte se vyšetřit.

Jak rychle pomoci

Pokud dojde ke krvácení, je třeba rychle jednat. Dříve se říkalo, že je nutné hlavu zaklonit. Je to ale obrovský omyl, kterého je třeba se vyvarovat. Pokud je totiž hlava předkloněna, krev se může dostat do dýchací trubice či do žaludku. Hlavu tedy musíte předklonit. Postižený by si měl sednout. Je dobré pokud na temeno hlavy a také na čelo dáte studený obklad. Krev nechte volně vytékat. Pokud neustává, je možné dát do nosu tampon a vyhledat lékařkou pomoc.