Někdo by mohl afty, které kdy v životě měl, spočítat na prstech jedné ruky, u někoho se objevují pravidelně.  Co jsou vůbec afty a proč vznikají?

O aftách

Afty představují léze nacházející se na sliznici v dutině ústní. Jde o měkký vřídek, který je bolestivý a může krvácet.

Lidé si často pletou afty s opary. Opary však mají jinou příčinu vzniku a objevují se na rtech.

Afty postihují zpravidla mladší lidi. I když není známá jejich přesná příčina, nejpravděpodobněji jde o narušení imunity. Jsou nepříjemné, zvlášť když se jich objeví více najednou.

Prevencí aft je celková ochrana imunitního systému, ke kterému může jedince přispět správnou životosprávou, dostatkem spánku a duševní hygienou pomáhající v boji se stresem.

Příčiny aft

Přesná příčina aft není známá, ale přesto existují různé rizikové faktory, které mohou přispět k jejich vzniku. Patří mezi ně:

  • poškození sliznice úst: Může k ní dojít z různých příčin. Mezi ně patří např. kousnutí se, horké jídlo, ostré hrany pokrmů, intenzivní žvýkání jídel atd.
  • hormonální změny: Právě kvůli tomu se častěji objevují u žen, některým opakovaně před menstruací. Obecně afty trpí více ženy a celkově mladí lidé do třiceti let.
  • stres: Tvorba aft souvisí s rovnováhou imunitního systému, je-li narušená, objevují se. Výrazným narušitelem je intenzivní či dlouhodobý stres.
  • větší plocha pro usazování bakterií v ústech: Z tohoto důvodu trpí zvýšeným výskytem aft lidé s fixními rovnátky či se zubními protézami.
  • kouření: U nich dochází k narušení sliznice opakovaným kontaktem s cizorodými látkami.
  • nedostatek vitamínů: To se týká především nedostatku vitamínů z řady B. Rizikovým faktorem je také nedostatek železa či kyselina listová.