Stolici obvykle nevěnujeme bližší pozornost, alespoň do okamžiku, kdy nás zaujme svou nezvyklou podobou. Pak nás napadne, jestli je to normální, či to může ukazovat na zdravotní problém. Víte, co může značit stužkovitá stolice?

O stužkovité stolice

Stužkovitá stolice (zúžená stolice) vzniká obvykle zvýšeným napěním stěny konečného úseku tlustého střeva. Může být příznakem dráždivého střeva. Jde o poměrně častou střevní poruchu tenkého a tlustého střeva projevující se problémy s vyprazdňováním. Kromě stužkovité stolice se tato potíž projevuje nafouknutým břichem, kručením ve střevech, bolestí žaludku, plynatostí, nevolností, malátností, případně dalšími příznaky. Syndrom dráždivého střeva může být s průjmem či bez něj.

Příčiny dráždivého střeva mohou být různé. Patří mezi ně například stres, nadměrné užívání antibiotik, dietní chyby atd.

Stužkovitá stolice mívá i další příčiny, kvůli kterým vzniká na konci střeva a v konečníku nějaká překážka. Stolice se přes ní obtížné dostává, a proto je stolice velmi tenká. Touto překážou může být hemoroid či nezhoubný nebo v horším případě zhoubný nádor.

Čeho si u stolice všímat?

Alespoň jednou za čas byste se měli podívat do záchodové mísy a zkontrolovat, že je vaše stolice „normální“. Co to vlastně znamená?

Normální stolice má různé odstíny hnědé barvy (podle toho, co jíte), tvar válečku, měkkou konzistenci, v míse plave (protože je lehčí než voda) a neulpívá na stěnách toalety.

„Nezdravá“ stolice se neliší jen tvarem, ale především barvou. Při změně její barvy však není třeba hned panikařit. Černá stolice nás sice může vyděsit, ale třeba jste jen jedli borůvky atd. Ovšem tmavá stolice může značit i závažný zdravotní problém. Pokud zároveň nepříjemně zapáchá, obsahuje natrávenou krev, což je důsledek krvácení do trávicího traktu. Je-li stolice jasně červená, jde o čerstvou krev (není-li zbarvená potravinami).

A co když je stolice žlutá nebo dokonce bílá? Ukazuje to na špatné trávení tuků, jehož příčinou bývá nejčastěji onemocnění slinivky břišní či žlučových cest. V pořádku není ani zelená stolice. Ta se objevuje často u průjmů. Pokud přetrvává více dní, určitě si zajděte k lékaři. Příčina může být i velmi vážná.