Někdo má potíže se suchými rty pouze v mrazech, ale někoho dokážou suché praskající rty, popřípadě s mnohými šupinkami hodně potrápit. Jaké jsou příčiny suchých rtů a co se s tím dá dělat?

Suché rty

Suché rty nejsou geneticky dané, takže člověk tuto potíž může do velké míry ovlivnit, a to především vhodnou ochranou před přírodními vlivy. Jste-li v suchém prostředí (hlavně mrazy), chraňte se balzámy. Rty si nikdy neolizujte. Paradoxně se tak ještě více vysušují.

V rámci prevence se snažte z jídelníčku vyřadit slaná či pikantní jídla. Zjistěte také, zda doma nemáte příliš suchý vzduch. Pokud ano, zvlhčete ho – zvlhčovačem či třeba sušením mokrého prádla na topení.

Balzámy na rty jsou vhodným pomocníkem při boji se suchými rty. Vybírejte si takové, které mají co nejméně chemických přídavků. Optimální jsou tyčinky se včelími vosky či s bambuckým máslem. Dobře také zabírá med, který kůži na rtech zvláčňuje.

Příčina suchých rtů

Příčiny suchých rtů obecně dělíme do dvou skupin:

  • vnější: Souvisí především s vysušováním rtů následkem suchého klimatu. Vysušují se hlavně v zimě. Proto by se měly v tomto období více ošetřovat balzámem. Rtům nesvědčí ani pobyt ve vytopených klimatizovaných interiérech, ve kterých je rovněž suchý vzduch.
  • vnitřní: Podle dermatologů lze hlavní příčinu spatřovat v životosprávě. Máte-li problémy se suchým rty, zaměřte se prvotně na pitný režim, ale i přísun vitamínu. Mnohým lidem s praskajícími rty chybí vitamín B. Rtům neprospívá alkohol, protože odbourává vitamín B. Popraskané rty mohou poukazovat na oslabení organismu. Může nastat vlivem únavy, ale také někdy jde o první upozornění těla na vážnější nemoc.