Trápí vás suché ruce, nebo vám dokonce na rukách praská kůže? Jaká je příčina a jak o takové ruce pečovat?

Suché ruce a jejich příčina

Suché ruce může mít občas každý, zvlášť v zimním období, kdy je naše pokožka citlivější. Celkově je třeba si uvědomit, že ruce mají méně mazových žláz, a proto se mohou rychleji vysušovat než jiné části těla. Do jaké míry se ruce vysušují, je individuální. Záleží nejen na ročním období, ale také na povolání a péči o ruce.

Dalšími příčinami jsou genetické dispozice, stárnutí pokožky, časté mytí rukou, kožní onemocnění a suché či popraskané ruce mohou být také následkem alergické reakce na kosmetické přípravky. Častěji se také objevují suché ruce u diabetiků.

Nadměrné suché ruce mohou způsobovat další potíže s pokožkou, hlavně její svědění, zarudnutí, praskání, olupování, ale také se mohou objevovat nepříjemně záněty kůže, které se špatně hojí.

Jak pečovat o suché ruce

U péče o suché ruce je důležité zaměřit se na prevenci. Myjte si ruce co nejkratší dobu a při úklidu domácnosti používejte ochranné rukavice, případně alespoň po ukončení prací si ruce ošetřete krémem. Jednou za čas je vhodné si dopřát komplexnější péči, např. v podobě olejových zábalů, masáží, ale i peelingu, jež zbaví vaše ruce odumřelé kůže. Na trhu je mnoho přípravků pro péči na suché ruce. Jsou v různých cenových relacích a neplatí, že vám mohou pomoci pouze drahé krémy.

Zaměřte si i na to, zda přijímáte dostatek vitamínů a minerálů. Pro lepší pokožku rukou je důležitý především přísun vitamínů B, D a E a z minerálů železo a vápník.

Pokud se domníváte, že pro péči děláte maximum a stejně máte pořád suché ruce, vyhledejte pomoc dermatologa. Pomůže vám přijít na příčinu a doporučí vám vhodný krém či vám ho nechá v lékárně speciálně namíchat přímo na vaše potíže.