Každého občas svědí kůže, a pokud je to jen chvíli a ne nijak výrazně nepřikláníme tomu pozornost. Ovšem co když nás svědí kůže na těle často či pořád? Zajímejte se o možné příčiny.

Svědění kůže

Svědění kůže neboli pruritus (z latiny) může být příznakem různých onemocnění. Pruritus definujeme jako nepříjemný pocit vznikající po podráždění kůže či sliznice.

Pokud člověka trápí svědění delší dobu a chce vyhledat lékaře, logicky míří ke kožnímu lékaři. Ovšem svědění kůže může být příznakem i jiných chorob, které bezprostředně s kůží nesouvisejí.

Příčiny svědění kůže na těle

Uveďme si alespoň základní příčiny, které mohou způsobovat svědění na těle. Rozdělíme si je do pěti skupin podle původu:

  • příčiny souvisejí s kožními potížemi: Mnohé kožní potíže vyvolávají svědění kůže. Patří mezi ně opary, lupy, různé záněty, kopřivka, plané neštovice, atopický ekzém atd.
  • další příčiny v místě pocitu: Svědění těla při kožních onemocnění jsou příčinami v místě pocitu. Kromě nich rozlišujeme ještě svědění způsobené mediátory, např. histaminem, acetylcholinem, serotoninem atd. Časté je rovněž svědění způsobené alergickou reakcí, popřípadě bodnutí hmyzem.
  • příčiny ovlivňující nervový přenos: Jedná se o neuropatické příčiny. Zpravidla jde o vážné nemoci. Proto by člověk dlouhodobé svědění těla rozhodně neměl podceňovat. Mezi neuropatické příčiny patří například primární biliární cirhóza jater, selhání ledvin, urémie, roztroušená skleróza atd.
  • neurogenní příčiny: Svědění po těle přichází, aniž by docházelo k poškození kůže. Možnou příčinou je hromadění endogenních opioidů.
  • psychogenní příčiny: Svědění na těle se vyskytuje také u některých psychiatrických onemocnění.