Zjistíte-li, že máme příliš tmavou krev, je pravděpodobné že vás to znepokojí. Ovšem co když naopak zjistíte, že je vaše moč světlá? Je to v pořádku, nebo i příliš světlá moč může ukazovat na zdravotní problémy?

O barvě moči

Barva moči zdravého člověka může být skoro průhledná až jasně žlutá. Konkrétní odstín záleží na tom, jestli jde o ranní moč (ta je zpravidla více koncentrovaná) a jak dotyčný člověk dodržuje pitný režim. Pokud to s pitným režimem až přeháníte, může se objevit jasně bílá moč. Problémem je jen v případě, že byste přijali opravdu velké množství tekutin najednou, pak by to mohlo ohrozit vaše ledviny.

Odlišná barva moči někdy poukazuje na to, že s naším zdravým není něco v pořádku. Uveďme si alespoň několik příkladů. Má-li jedinec hodně tmavou moč, může to poukazovat na problémy s játry. Problémem je samozřejmě i moč zbarvená příměsí krve. Ne vždy to musí znamenat něco vážného, ale může, takže byste návštěvu lékaře rozhodně neměli odkládat.

Moč může mít i jiné barvy. Někdy nemusí změna barvy znamenat problém. Jde třeba jen o nadměrné konzumace některých potravin, které tyto potíže způsobují.

Na zdravotní problémy vás může upozornit nejen barva moči, ale i její zápach. Je-li čerstvá moč zdravá, nezapáchá. K tomu dochází až její oxidací na vzduchu.

Světlá moč a její příčiny

Světlá moč není problémem. Ukazuje na dodržování pitného režimu. Je naředěná, a proto světlejší. Obvykle mají lidé ráno tmavější moč (protože přes den nepijí) a přes den je díky dodržování pitného režimu světlejší.

Ovšem co když není světlá, ale bezbarvá? Opět to může být ovlivněné příjmem tekutin. To je nejčastější příčina.

Ovšem v některých případech může bezbarvá moč poukazovat na selhání ledvin. Tuto příčinu však poznáte i podle dalších symptomů, mezi které patří nevolnost, časté močení, arytmie, otoky a objevují se i další různé příznaky.