Stolice vypovídá leccos o naší trávicí soustavě a může upozornit na různé nemoci. Kromě konzistence, tvaru a četnosti na zdravotní stav poukazuje i její barva. Co znamená tmavá stolice?

Příčiny tmavé stolice

Normální zbarvení stolice má různé odstíny hnědé. Záleží na tom, čím se stravujeme. Zpozornět bychom měli, pokud je stolice příliš tmavá až černá. Ani v takovém případě však nemusí jít o vážnou příčinu. Jsou potraviny, které způsobí velmi tmavé zabarvení stolice. Mezi ně patří především borůvky a našli bychom i další.

Tmavou stolici mají i lidé, kteří užívají železo v tabletách. Ani tady to není problém. Barva se upraví po vysazení tohoto preparátu.

Vážným problémem však je, pokud se objeví tzv. meléna, což je černé barvení stolice způsobené natrávenou krví. Kromě černé barvy je příznakem velmi nepříjemný zápach.

Ke krvácení z trávicího traktu a tím i ke vzniku černé stolice melény dochází z různých příčin – rakovina žaludku (ale i jícnu a dalších částí trávicího traktu), žaludeční vředy, jícnové varixy, refluxní choroba atd. Pokud se u člověka objeví meléna, neměl by s návštěvou lékaře otálet.

Obecně o zbarvení stolice

Jak jsme si uvedli, normální stolice má různé odstíny hnědé barvy. Výše jsme si popsali také, co může znamenat, když je stolice tmavá. A jaké jiné barvy ještě může mít a co to znamená?

Překvapit vás může i příliš světlá stolice, která poukazuje na problémy se žlučí. Na vině mohou být tedy nemoci žlučníku a žlučových cest, ale i jater.

Mastná stolice, rovněž světlé barvy (dožluta), zase upozorňuje na problémy se vstřebáváním tuků. Opět může jít o nemoci jater, žlučních či žlučových cest, ale také tenkého střeva atd.

Normální obvykle není ani zelená stolice. Její příčinou bývají průjmová onemocnění (často salmonela, ale našli bychom i další příčiny.

Červená stolice zase ukazuje na čerstvou krev (nikoliv natrávenou jako v případě melény). Na vině mohou být hemoroidy či jiné krvácení z dolní části trávicí soustavy.