Pokud stojíte na mrazu či v chladné místnosti, třes celého těla vás nijak neznepokojí. Je to přirozená reakce organismu. Ovšem co jiné příčiny třesu? Pojďme se na některé podívat.

Co je třes

Třes (odborně tremor) představuje neúmyslný svalový pohyb. Může být situován do jednoho místa (třes rukou, obličeje…), ale také se může jednat o třes celého těla. Rozlišujeme různé druhy tremoru, které se určují podle okolností výskytu, dle tělesné lokalizace, frekvence, amplitudy atd. V rámci diagnostiky je tak nutné zaměřit se na tyto faktory, případně udělat další vyšetření – krevní testy, neurologická vyšetření (magnetická rezonance, CT atd.).

Příčiny třesu celého těla

Příčiny stresu celého těla mohou být velmi rozmanité. Přibližme si alespoň některé:

  • silné emoce: Nervozita a rozčilení je obvykle spjaté s třesem rukou. Pokud je člověk ve velkém stresu či jiné emočně vypjaté situaci, může se třást po celém těle.
  • hypoglykémie: Představuje nízkou hladinu krevního cukru. Příznak je typický pro pacienty s cukrovkou, ale může se objevit i při vyčerpání či jiných stavech. Dalšími příznaky hypoglykemie jsou pocení, nervozita, porucha vědomí.
  • roztroušená skleróza: Příznaky této nemoci jsou různorodé a patří mezi ně i třes – obvykle rukou, ale i celého těla. Z dalších příznaků si uveďme únavu, mravenčení, znecitlivění, potíže s koordinací potíže se zrakem, zvýšené svalové napětí, celková slabost atd.
  • Parkinsonova choroba: Jde o neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy. I zde je třes v končetinách i jiných částí těla. Z dalších příznaků si uveďme poruchy chůze, únava, ztuhlost svalů, porucha paměti, zmatenost, snížení mimiky atd.
  • delirum tremens: Jedná se o alkoholickou psychózu, která se dále projevuje neklidem, halucinacemi, dezorientací, arytmií, poruchami emocí atd.
  • další příčiny: Mezi ně může ještě patřit nadměrná funkce štítné žlázy, mozková mrtvice, traumatické poranění mozku, otrava kovy, selhávání ledvin, nadužitím některých léků atd.