Ubývání červených krvinek způsobuje anémii neboli chudokrevnost. Jak se projevuje a jaké mohou být její příčiny?

Červené krvinky a anémie

Červená krvinka (erytrocyt) je jednou z krevních buněk. Její hlavní funkcí je přenos kyslíku mezi plícemi a ostatními tělními tkáněmi. Obsahuje krevní barvivo hemoglobin vázající kyslík. Z další funkcí si ještě uveďme schopnost pufrovat výkyvy pH, udržování viskozity krve a ochranu před volnými radikály.

Úbytek červených krvinek nazýváme anémií (chudokrevnost), a to může být různého typu – sideropenická, aplastická, způsobená chronickou chorobou atd.

Hlavními příznaky anémie jsou bledost, únava, malátnost, dušnost, motání hlavy, ztráta vědomí, zimomřivost, studené končetiny promodralé nehty, padání vlasů, případně i zrychlená srdeční činnost. Léčba anémie se odvíjí od její příčiny.

Příčiny ubývání červených krvinek

Příčiny ubývání červených krvinek tedy chudokrevnosti jsou:

  • špatná výživa: Jde o stravu, která je chudá na železo, ale případně také na kyselinu listovou a další vitamíny. Nejdůležitější je právě železo. To se vyskytuje hlavně v mase. Proto je zvýšená pravděpodobnost ubývání červených krvinek u vegetariánů.
  • špatné vstřebávání železa: To může být důsledkem různých nemocí – celiakie atd.
  • menstruace: Má-li žena silnou a dlouhotrvající menstruaci, může následkem toho trpět anémií. Tento problém by měla řešit se svým gynekologem. Ten ji může menstruační cyklus upravit hormonálně.
  • úraz či operace: Při operaci či úrazu, při kterých ztratí pacient hodně krve, se projeví také anémie.
  • vážnější příčiny: Ubývání červených krvinek může upozornit i na vážnější problémy. Jde o různé chronické záněty, zvětšení objemu sleziny, ale také může poukazovat na nádorové onemocnění. Proto má-li člověk příznak anémie, měl by se nechat vyšetřit a zaměřit se na příčinu vzniku anémie.