Nateklý kloub, snížená hybnost a velká bolest, to jsou hlavní signály, které poukazují na to, že se ve vašem koleni nachází voda. Jedná se o poměrně nepříjemný zdravotní problém, který nesmíte v žádném podceňovat. Existence vody v koleni totiž může poukazovat na celou řadu vážných nemocí, které vyžadují odbornou lékařskou péči. V tomto článku se podíváme na příčiny vzniku tohoto problémů, na jeho léčbu i na prevenci.

Proč a jak voda v koleni vzniká?

Nejčastější příčinou vody v koleni je úraz kloubu nebo jeho poranění. Stačí například i neopatrné šlápnutí a problém může být na světě. Existuje mnoho různých poranění kolenního kloubu. Je to například: zlomená kost, poranění vazů, poranění menisku, voda se může objevit i jako následek nadměrného zatížení kloubu při práci nebo při sportu. Voda v koleni může mít ale i jinou příčinu. Může ji způsobit například bakteriální infekce, degenerativní onemocnění jako je artritida či osteoartróza, příčinou může být i nemoc kloubů dna, zánět nebo i nádor. Na vině může být také nadváha.

Jak se projevuje a léčí?

To, že se voda v koleni nachází, poznáte téměř na 100%. Dochází totiž k otoku kloubu, stačí se podívat do zrcadla a porovnat velikost kolene s tím zdravým, rozdíl je viditelný téměř vždy. Určitě se dostaví také bolest kolene a jeho snížená hybnost. Pokud tyto příznaky pozorujete, určitě byste měli co nejdříve vyhledat lékařkou pomoc. Voda z kolene totiž sama nezmizí a je třeba, aby byla odstraněna. Lékař odstraní vodu při zákroku zvaném punkce. Ten spočívá v tom, že lékař vytáhne vodu pomocí jehly. Je to nepříjemný, ovšem rychlý a téměř nebolestivý zákrok, po kterém přijde okamžitá úleva. Z vody potom může lékař zjistit příčinu. Pokud se voda v koleni hromadí opakovaně a lékař nemůže najít příčinu, pravděpodobně vás pošle na artroskopii.

Prevence

Jestliže chcete vznik tohoto zdravotního problému eliminovat, určitě je vhodné posílit klouby a svaly a také si udržovat optimální váhu.