Zpožděná či předčasná menstruace není ničím neobvyklým. Ne každá žena má pravidelnou menstruaci. Co se ale může dít, kdy menstruace vynechá úplně? Je třeba se obávat něco vážnějšího?

Menstruační cyklus

Menstruační cyklus trvá 28 dní. Počítá se od prvního dne menstruace. Uvedená délka je spíše ideálem. U žen se objevuje různě dlouhý menstruační cyklus. Za normální se považuje rozmezí zhruba od 22 do 40 dnů. Pokud délka menstruačního cyklu výrazněji kolísá či se menstruace nedostaví vůbec, měla by žena pátrat po příčině.

Příčiny vynechání menstruace

Vynechání menstruace se odborně nazývá amonoera. Stalo se vám to a hledáte možnou příčinu? Mezi nejčastější řadíme:

  • těhotenství: Většinu žen na možné těhotenství upozorní právě chybějící menstruace. Mezi další prvotní příznaky těhotenství patří ranní nevolnosti, bolesti prsou, výkyvy nálad, přecitlivělost, únava, bolesti hlavy atd.
  • menopauza: Nemusí jít zatím přímo o menopauzu, ale o premenopauzu, což je období před ní. Může se objevit i několik let předtím, než nastane skutečná menopauza.
  • léky: Nejčastěji menstruaci ovlivňuje hormonální antikoncepce. Po jejím vysazení některé ženy nemenstruují déle než rok. Jsou však i další léky, které mohou ovlivnit pravidelnost menstruace.
  • stres: Při stresu se produkuje adrenalin, kortizol a další hormony, které působí na úkor ženských hormonů. Je-li stres dlouhodobý, může to vést k vynechání menstruace.
  • váhová nerovnováha: Nežádoucí je nadváha i podváha. U podváhy vynechává menstruace, dojde-li k prudkému úbytku váhy. Zmizení menstruace by mělo být varovným signálem, že hubnutí neprospívá vašemu zdraví.
  • nemoc: Menstruaci ovlivňují nemoci, a to třeba i chřipka či angína, ale také např. poruchy funkce štítné žlázy, gynekologické záněty atd.
  • nadměrné sportování: Dojdete-li k velkému energetickému výdeji, může se menstruace zpozdit či neobjevit vůbec.