Sliznice dělohy se během menstruačního cyklu mění. Nejvyšší je před menstruací. Ale co když je příliš vysoká? Co ji může způsobit a co naopak pro ženu znamená, když má příliš nízkou děložní sliznici?

Sliznici dělohy

Sliznice dělohy představuje vnitřní výstelku děložní dutiny. Odborně se nazývá endometria. Mění se podle fáze menstruačního cyklu a rozlišujeme její tři vrstvy – povrchovou (cylindrický epitel a vyústění žlázy), prostřední (řídká vazivová vrstva a těla žláz) a tenká vrstva se spodními konči děložními žláz. Je umístěna nejhlouběji. Při menstruaci se nejhlubší vrstva neodlučuje.

Ke zrání děložní sliznice vede hormon progesteron. Ten před menstruací klesá, čím buňky odumírají, a dostavuje se menstruace.

Důvody vysoké sliznice dělohy

Hlavní příčinou vysoké sliznice dělohy je stav před menstruací. Jde tedy o zcela přirozený stav. Během menstruačního cyklu sliznice dělohy roste a poté se začne „odlupovat“ jako nepotřebná (nedojde-li k uhnízdění vajíčka, tedy k oplodnění). Během dalšího cyklu se vysoká sliznic dělohy znovu tvoří.

Je-li vysoká sliznice příliš velká, může se dostavovat častější menstruace či silnější. Pak je třeba hledat příčinu, která často bývá v hormonální nerovnováze. To je nejčastěji po těhotenství, v klimakteriu, ale také třeba po vysazení hormonální antikoncepce.

Kromě vysoké sliznice dělohy může ženy naopak trápit nízká sliznice dělohy, především snaží-li se otěhotnět. Nízká sliznice totiž znesnadňuje uchycení vajíčka v děloze. I když je oplodněné, místo uchycení je odplavené s příchodem menstruace. Je-li sliznice nadměrně nízká, může docházet k poruchám menstruace.