Vyšší a vysoký krevní tlak byl již zařazen na seznam civilizačních chorob. Jedná se o nemoc, která začíná poměrně nenápadně a může se z ní vyklubat i život ohrožující stav. Jak poznáte, že se jedná o vyšší či vysoký krevní tlak, co patří mezi jeho nejčastější příčiny a jak mu předcházet? To vše se dozvíte právě v tomto článku.

Kdy se jedná o vyšší krevní tlak?

Tlak krve se měří speciálním přístrojem, který může mít mnoho podob. Nejlepší a nejspolehlivější je měření tlaku u lékaře, domů si můžete pořídit měřiče tlaku za několik set korun. Při měření jsou důležité 2 hodnoty, je to systolický krevní tlak a diastolický krevní tlak. O normální tlak se jedná ve chvíli, kdy se hodnoty systolického tlaku pohybují v rozmezí 110 až 140 a hodnoty diastolického tlaku v rozmezí 80 až 89. O vyšší krevní tlak se tedy jedná v případě, kdy se hodnoty pohybují nad 140/90.

Příznaky a příčiny vyššího krevního tlaku

Asi nejčastější příčinou vyššího krevního tlaku je obezita a s ní spojená špatná životospráva. Mezi další příčiny patří: Nedostatek pohybu, poruchy krevního oběhu, nadměrný stres, nadměrná konzumace kávy nebo alkoholických nápojů, srdeční vady, cukrovka, zvýšená funkce štítné žlázy, onemocnění ledvin a další. Příčina musí být odhalena, aby mohla být správně nastavena léčba. Mezi hlavní příznaky vysokého krevního tlaku patří: Bušení srdce, nadměrné pocení, šumění v uších, únava, závratě a například i krvácení z nosu. Při vysokém krevním tlaku hrozí infarkt. Mezi hlavní příznaky infarktu potom patří: Náhlá bolest na hrudi, pocení, nepravidelný tep a také pocit na zvracení.

Jak proti vyššímu tlaku bojovat?

Určitě je nutné žít zdravě. To znamená, že byste  měli jíst zdravá jídla a pravidelně cvičit. Pokud se s vysokým krevním tlakem léčíte, dodržujte pokyny lékaře.  Při snižování krevního tlaku mohou pomoci také bylinky, jako je aloe vera nebo kustovnice.