Výtok z konečníku rozhodně není něčím, co byste si mohli dovolit podcenit. Máte-li tuto obtíž, je třeba co nejdříve navštívit lékaře, i když je to choulostivá záležitost, a tak se do toho pacientům obvykle nechce. Na vině je pravděpodobně proktitida. Co to je a jak se ještě projevuje?

Výtok z konečníku a proktitida

Výtok z konečníku se projevuje při proktitidě, což je zánět konečníku. Kromě možného hnisavého výtoku se objevují i další příznaky, mezi které patří neustálé nutkání k vyprazdňování stolice, zácpa, přecitlivělost a podrážděnost konečníku, svědění v rektální krajině, křeče a dochází-li ke krvácení z konečníků, může se u pacienta objevit také anémie.

Blíže o proktitidě

Proktitida není ničím neobvyklým u nespecifických střevních zánětů – ulcerózní kolitida, Crohnova choroba (v tomto případě se často objevuje opakovaně), ale také bývá u některých infekčních nemocí. Někdy se objevuje po léčbě antibiotiky nebo po ozařování.

Proktitida může být přenesena sexuálně. To se týká především kapavky, chlamydií, herpes simplex viru či syfilisu. U všech těchto nemocí se objevuje výtok z konečníku a další příznaky typické pro uvedené nemoci. Samozřejmě přesnou příčinu a léčbu určí až lékař.

Jde-li o bakteriální infekci, nasazují se antibiotika. Pokud zánět konečníku způsobily ulcerózní kolitida či Crohnova nemoc podávají se pacientovi také kortikosteroidy.

Z diagnostických metod se používá rektoskopie, případně koloskopie. Tyto metody odhalí zánět konečníků, případně se ještě provádí další vyšetření.