Těhotenství je krásným, ale velmi citlivým obdobím, ve kterém se mohou přihodit různé události. Jednou z těch nepříjemných je zamlklé těhotenství. Co to je a jaké má příznaky a důvody?

Co je to zamlklé těhotenství

Zamlklé těhotenství představuje situaci, kdy plod v těle matky odumře, a to v raném stadiu těhotenství (v prvním trimestru). Od samovolného potratu (ke kterému dochází během prvního trimestru hodně často) se liší tím, že plod není z těla matky vyloučen, a proto je po odumření plodu nutné chirurgické vyčištění – kyretáž.

Zamlklé těhotenství nebrání novému pokusu o otěhotnění. Začít se snahami o otěhotnění se doporučuje zpravidla tři až šest měsíců po kyretáži. Kdyby se zamlklé těhotenství opakovalo, bylo by již třeba se více soustředit na hledání příčin.

Příznaky zamlklého těhotenství

První příznaky zamlklého těhotenství mohou být nenápadné. Žena může zpočátku jen mírně špinit a mít menší bolesti v podbřišku. Bolesti se většinou stupňují a žena začne i silně krvácet či má zahnědlý výtok. Stává se rovněž, že u ženy ustoupí všechny typické těhotenské potíže – ranní nevolnosti, chutě, bolesti prsou atd. Ne vždy má však žena výrazné příznaky, a proto se stává, že o zamlklém těhotenství se dozví až na běžné gynekologické prohlídce, při které gynekolog zjistí odumření plodu prostřednictvím ultrazvuku.

Má-li žena výše popsané příznaky, neměla by s návštěvou gynekologa otálet. Jeho vyšetření potvrdí či vyvrátí zamlklé těhotenství. Pokud se potvrdí, musí žena ihned podstoupit kyretáž.

Důvody zamlklého těhotenství

Důvody zamlklého těhotenství jsou různé. Ne vždy lze přesně říct, co ho způsobilo. Mezi nejčastější důvody patří infekce, genetická vada, hormonální nevyrovnanost matky, chromozomální vady, špatné krevní zásobení plodu atd.