Žloutenka je nemoc, o které s největší pravděpodobností alespoň něco víte. Znáte její typy? Dokázali byte říci něco o žloutence typu E?

O žloutence typu E – přenos

Žloutenka typu E je jednou z virových infekčních hepatitid. Za nemocí stojí virus hepatitidy E. Nemocný člověk ho vylučuje stolicí a poté se šíří nedokonalou hygienou. Přenos je tu potravinami (především ze závadného masa, které neprojde dostatečnou tepelnou úpravou) nebo vodou.

Žloutenka typu E

Žloutenka E se podobá žloutence typu A. Dříve v České republice téměř vůbec nebyla, takže si ji maximálně lidé mohli dovézt z nějaké exotické dovolené. Dnes je však i u nás ve větším měřítku.

Příznaky žloutenky E jsou trávicí potíže, nechutenství a pocit na zvracení, zvracení, průjmy, zvýšená teplota. Jestli čekáte, že žloutenku bezpečně poznáte podle zežloutnutí, nemusí tom tak být. Tím se diagnostika ztěžuje, protože výše uvedené příznaky jsou natolik obecné, že mohou znamenat mnohá jiná onemocnění.

Problematická je nákaza žloutenkou typu E u těhotné ženy. Končí v mnoha případech potratem a ohrožuje ve zvýšené míře i matku. Onemocnění je nebezpečné i pro pacienty s poruchami imunity.

Žloutenka typu E se potvrdí podle zvýšení jaterních testů a objevení protilátek proti viru této žloutenky.

Pacient mající akutní žloutenku typu E musí dodržovat klid na lůžku, dietu a další režimová opatření. Podávají se i léky na ochranu jaterní tkáně. Zpočátku je obvykle pacient hospitalizován v nemocnici. Někdy si tam pacient poleží opravdu dlouhou dobu. Po několika týdnech infekce sama ustupuje.

Další typy žloutenky

Kromě žloutenky typu E rozlišujeme ještě žloutenku typu A (stejný přenos jako E), žloutenku typu B, žloutenka typu C (přezdívanou jako nemoc narkomanů, je nejnebezpečnější a pacient je dlouho bez příznaků) a žloutenku typu B.