Řekl vám lékař, že máte zvětšená játra, nebo někdo ve vašem okolí. Pravděpodobně už víte příčinu. Na co všechno mohou poukazovat zvětšená játra?

O zvětšených játrech

Játra jsou důležitým orgánem nacházejícím se v pravém podžebří. Stará se o látkovou výměnu. Jeho funkce souvisí s metabolismem a detoxikací v organismu.

Zvětšení jater neboli hepatomegálie může být příznakem jiných chorob. Podle konkrétní choroby může mít pacient další příznaky, ale také nemusí mít žádné.

Lékař zjistí zvětšení jater již pohmatem a poklepem. Provádějí se i zobrazovací metody – především ultrazvuk břicha, který odhalí přesnou velikost jater a také některé změny či ložiska. Dalším doplňujícím vyšetřením je CT břicha a krevní rozbor.

Co znamenají zvětšená játra

Zvětšená játra mohou mít různé příčiny:

  • infekce: Mezi ně patří hlavně žloutenka a infekční mononukleóza. Jedná se o virové onemocnění. Na vině mohou být i bakterie, plísně či parazité.
  • cirhóza jater: Pacientovi tvrdou játra. Nejdříve nemá pacient žádné příznaky. K těm prvním patří únava, nechutenství a oslabená imunita. Později se objevují kožní změny, zvýšená krvácivost, zvětšení obvodu břicha, žloutnutí očního bělma a kůže a velmi vážnými příznaky je zvracení krve a psychické poruchy.
  • jaterní steatóza: Představuje ztučnění jater. Ne vždy však způsobuje jejich zvětšení. Může mít různé příčiny.
  • nádory: Játra mohou být postižena různými nádory. Projevují se bolestmi břicha, schváceností, únavou, zimnicí, úbytkem váhy atd. Jde však o obecné příznaky, které mohou být i u jiných nemocí. Kromě jaterního nádoru se mohou dostat do jater metastáze z jiné části těla.
  • další příčiny: Patří sem překrvení jater, dlouhodobý příjem nadměrného množství alkoholu atd.