Říká se, že když nám zvoní v uších, někdo o nás mluví. V tom případě mají někteří lidé pocit, že se o nich mluví až příliš často. Jaká je skutečně příčině zvonění v uších? Dá se s tím něco dělat?

O zvonění v uších

Zvonění v uších je nepříjemným pocitem, který pacientům neumožňuje užít si ticha, ani když objektivně nastane. Někdo takový stav popisuje jako zvonění v uších, jiní jako pískání, praskání či lidé slyší další zvuky, které souhrnně označujeme jako ušní šelesty, odborně tinnitus. Může být krátkodobý, ale především pokud přerostou problémy do chronického stadia, těžko se léčí a výrazně zhoršují kvalitu života pacienta. Ten v důsledku ušních šelestů může trpět i depresemi.

Příčiny zvonění v uších

Ne všechny příčiny zvonění v uších jsou známy, zvlášť u chronické formy. V tom případě je i léčba obtížná a volí se alespoň úlevové techniky, které mohou pacientům alespoň částečně pomoci.

Snadněji se tohoto problému zbavíte, je-li zvonění v uších jen dočasné. Příčinou způsobující dočasný stav je například pobyt v hlučným prostředí. Poté vám může ještě nějakou dobu zvonit v uších, ale obvykle ani nemusíte vyhledávat odbornou pomoc. Chronické zvonění v uších může nastat, pokud se hlasité hudbě či jiným zvukům nadměrné intenzity vystavujete často.

Z dalších příčin si uveďme různé problémy s ušima – ušní a středoušní záněty, ucpání ucha mazem, potíže s prokrvováním ucha atd.

Tinnitus mohou však způsobovat i další onemocnění – roztroušená skleróza, srdeční choroby (vysoký krevní talk a ateroskleróza), cukrovka, nádorová onemocnění, různá psychiatrická onemocnění atd.