Vyšetření moči je důležitou diagnostickou metodou, která mnohé vypovídá o zdraví člověka. Nejčastěji lékaři požadují ranní moč. Dá se z ní zjistit poměrně hodně informací. Mimo jiné je důležitým ukazatelem počet leukocytů v moči. Co kdy jsou zvýšené? Co to může znamenat?

O leukocytech

Leukocyty (neboli bílé krvinky) jsou krevními buňkami, jejichž hlavní funkcí je zprostředkování imunitních reakcí. Tyto buňky se dle ještě dělí na granulocyty (neutrofilní, eozinofilní a bazofilní) a agranulocyty (lymfocyty a monocyty). U zdravého člověka se pohybuje počet bílých krvinek od 4 500 do 10 000 na mm3. Stav, kdy dojde k poklesu bílých krvinek, označujeme jako leukopenii. Zvýšené množství bílých krvinek se nazývá leukocytóza.

Příčiny zvýšených leukocytů v moči

Leukocyty v moči se zjišťují prostřednictvím Hamburgerova sedimentu. Výchozím údajem je počet leukocytů eliminovaných za sekundu.

Zvýšené leukocyty v moči mohou znamenat různé potíže. Nejčastěji jde o zánět v oblasti močových cest. Tato onemocnění jsou obvykle způsobená bakteriemi, v menším měřítku viry či parazity. Častěji na tyto záněty trpí ženy, což je dáno tím, že mají kratší močovou trubici, která je snadněji prostupná pro bakterie.

U pacientů se potíže s močovými cestami nejčastěji projevuje bolestí v podbřišku, zvýšenou teplotou, častým nutkáním na močení, potížemi s močením atd.

Může se také jednat o infekci močového měchýře či ledvin a u mužů bez dalšího vyšetření nelze vyloučit zánět prostaty. Z dalších příčin zvýšených leukocytů v moči si ještě uveďme onemocnění srdečních chlopní, záněty v ústech, virózy a také to může poukazovat na nepřijetí ledvin po jejich transplantaci.

Nejčastěji se objevují v moči z leukocytů polymorfonukleární granulocyty, dále pak lymfocyty či makrofágy. Zvýšené leukocyty v moči nejsou normálním nálezem, a proto je vždy nutné najít příčinu a přistoupit k léčbě.